Nosework

Nosework je nový psí šport, ktorý využíva vysoko vyvinutý psí zmysel – čuch.

Človek psy dnes využíva pri vyhľadávaní  rôznych špecifických pachov, kedy psy  v rôznom prostredí a v najrôznejších situáciách neomylne odhalí pach drog, výbušnín či akcelerátorov požiaru. Psí nos je pomôcka kriminalistov, kedy pomocou metódy pachovej identifikácie stotožňujú pach človeka odobraný na mieste činu z pachovej vzorky odobratej  podezrelej osobe. Pes-záchranár  je nepostrádateľnou  zložkou pri pátracích akciách po nezvestných osobách v teréne, v rozvalinách domov či pod snehom.
Nosework vychádza z tejto praxe a spočíva v tom, že K9 tím – psovod a jeho pes hľadá špecifické pachy civilných látok v obdobných situáciach ako profesionálne K9 tímy polície, armády a záchranárov.

Tento šport bol prvý krát zaznamenaný v roku 2009 v USA na západnom pobreží v štáte Kalifornia, kde sa usporiadali i prvé oficiálne preteky.

Hlavným mottom tohto športu je zábava a využívanie prirodzených schopností psov. Cieľom hry je zabaviť a pobaviť psa, čím bude spokojný i jeho pán.

Noseworku sme sa začali venovať v roku 2016 a dúfame, ak nám to čas dovolí, že sa jedného dňa dopracujeme aj k zloženiu oficiálnych skúšok.

Zdroj: http://www.noseworkcz.net/nosework/