Pasenie

Welsh corgi je zaradený do I. skupiny FCI, teda medzi pastierske a honácke plemená. Bol vyšlachtený pre pasenie kráv a welsh pony. Jeho krátke nohy majú nesmierny význam, nakoľko takto nemôžu zvieratá corgiho kopať. Corgi by mal pásť vo svorke a na rozdiel od border kolií to nie sú tichí pastieri, ale honci, ktorí robia hluk, štekajú a dorážajú na zvieratá a hryžú ich do nôh.

Pastierské plemena boli používané podobne ako ovčiaci pri pasení, ale ich hlavnou úlohou bolo stráženie  stáda pred dravými šelmami, alebo zlodejmi. Honácke plemená pomáhali pri práci (hnaní) veľkého hospodárskeho dobytka.

Pokiaľ chce majiteľ psa vyskúšať jeho vlohy na pasenie, má k tomu príležitosť v rámci skúšok schopností, ktoré sa poriadajú niekoľko krát ročne, buď ako súčasť školení v pasení pre začiatočníkov alebo pri skúškach a súťažiach vyššieho typu. Pokiaľ pes už trochu vie pásť, môže sa zúčastniť akcií vyššieho typu. Vstupnou skúškou je HWT (Herding working test), teda “pracovný test”. Po jeho úspešnom absolvovaní môže pes postupne absolvovať trialy (IHT – International herding trial) prvého a vyšších výkonnostných stupňov ( IHT CS 1-3, IHT TS 1-3 ). Všetky tieto skúšky a súťaže sa konajú pod hlavičkou FCI od roku 2009 a platia medzinárodne.

Zdroj: corgiklub.cz