Praktické lekcie s Františkom Šustom

V utorok 5.9.2017 sme sa zúčastnili “Praktických lekcií s RNDr. Franiškom Šustom, PhD.” vo výcvikovej hale pre psov Športového klubu policajtov K-9 v Bratislave.

František Šusta, tréner zvierat, autor desiatok odborných, vedeckých i popularizačných článkov, vytvoril dve inovatívne a uznané metodiky – index rovnováhy v skupine a trojúholník stresu, člen Českej a slovenskej etologickej spoločnosti a niekoľkých odborných organizácií združujúcich trénerov zvierat – ako prvý Čech sa stal členom Animal Behavior Management Alliance a International Marine Animal Trainers’ Association.  V roku 2014 sa ako držiteľ štyroch rôznych ocenení ABMA stal nositeľom historicky najväčšej zbierky cien udelovaných touto celosvetovou asociaciou profesionálnych trénerov zvierat.

V rámci praktických lekcií sme sa zamerali pri práci s Chilli a Anie na problematiku motivácie a odmeňovania v tréningu, prácu s priestorom a predchádzanie stresovým situáciam a ich možné riešenie metodikou pozitívneho posiľňovania.

Welsh Magic na cestách / Welsh Magic on the road

Rok 2017 je doposiaľ pre nás rokom “ne-výstavným”. O to viac času môžeme venovať výletom a návštevám našich odchovancov z vrhu A.

The year of 2017 is “not attending dog shows time” for us till now. We are spending much more time by exploring new places and visiting our A-litter in their homes.

Na Pálave (CZ) /At Palava (CZ):

S Azure Belle Welsh Magic alias Destiny žijúcou v Zlíne (CZ) / With Azure Belle Welsh Magic alias Destiny living in Zlin (CZ):

S Angel Sky Welsh Magic alias Emka a Air Bubble Welsh Magic alias Baška žijúcimi na Slovensku / With Angel Sky Welsh Magic alias Emka and Air Bubble Welsh Magic alias Baška living in Slovakia:

S Action Time Welsh Magic alias Dean žijúcim v Eisenstadte (A) / With Action Time Welsh Magic alias Dean living in Eisenstadt (A):

Vo Varaždine (HR) / In Varazdin (HR):

Na Hvare (HR) / At island of Hvar (HR):

V Korenicko Vrelo (HR) / In Korenicko Vrelo (HR):

Vlčnovské Boudy (CZ) / In area of historical vine cellars Vlcnovske Boudy (CZ):

S Air Bubble Welsh Magic alias Baška na Kykuli (CZ/SK) / With Air Bubble Welsh Magic alias Baška at SK/CZ borders:

S našou naj-kamkou Doris na hrade Sklabiňa (SK) / With our best friend Doris at castle of Sklabina (SK):

Rovako sme sa zapojili do výzvy Happy Dogs v rámci ktorej sme napríklad s našími priateľmi Benjim a Easym z chovnej stanice Labakan Slovakia a s Doris navštívili Prosiecku dolinu na Liptove:

We also joined a Happy Dogs challenge and as a part of that we visited beautiful valley of Prosiek (SK) with our friends Benji and Easy from Labakan Slovakia kennel and with Doris:

prosiek_kvacany_video

Leto ešte nekončí a nás čakajú ďalšie dobrodružstvá. 🙂

The summer is not in the end and we are looking forward exploring the new places again. 🙂

 

Corgitrekking 2017

Dňa 28. mája sme absolvovali 2.ročník akcie s názvom Corgitrekking 2017. Po vlaňajšom úvodnom ročníku v dĺžke 7km, ktorý bol rovnako ako v tomto roku situovaný do prostredia lúk a lesov neďaleko obce Soblahov, nás tentokrát čakala kratšia trasa prispôsobená nie len šteniatkam z nášho vrhu A, ale aj rodinám s malými deťmi.

Sme radi, že sa nás tento rok stretlo viac ako vlani a deň si užili ako psy, tak aj majitelia. Tešíme sa opäť o rok priatelia!

Viac o akcii sa možete dočítať na stránkach welshcorgislovakia.sk.

 

Pasenie – čo to je?

Welsh corgi je zaradený do I. skupiny FCI, teda medzi pastierske a honácke plemená. Bol vyšlachtený pre pasenie kráv a welsh pony. Jeho krátke nohy majú nesmierny význam, nakoľko takto nemôžu zvieratá corgiho kopať. Corgi by mal pásť vo svorke a na rozdiel od border kolií to nie sú tichí pastieri, ale honci, ktorí robia hluk, štekajú a dorážajú na zvieratá a hryžú ich do nôh.

Pastierské plemena boli používané podobne ako ovčiaci pri pasení, ale ich hlavnou úlohou bolo stráženie  stáda pred dravými šelmami, alebo zlodejmi. Honácke plemená pomáhali pri práci (hnaní) veľkého hospodárskeho dobytka.

Pokiaľ chce majiteľ psa vyskúšať jeho vlohy na pasenie, má k tomu príležitosť v rámci skúšok schopností, ktoré sa poriadajú niekoľko krát ročne, buď ako súčasť školení v pasení pre začiatočníkov alebo pri skúškach a súťažiach vyššieho typu. Pokiaľ pes už trochu vie pásť, môže sa zúčastniť akcií vyššieho typu. Vstupnou skúškou je HWT (Herding working test), teda “pracovný test”. Po jeho úspešnom absolvovaní môže pes postupne absolvovať trialy (IHT – International herding trial) prvého a vyšších výkonnostných stupňov ( IHT CS 1-3, IHT TS 1-3 ). Všetky tieto skúšky a súťaže sa konajú pod hlavičkou FCI od roku 2009 a platia medzinárodne.

Zdroj: corgiklub.cz

Agility – čo to je?

Agility vzniklo v Anglicku na konci 70-tych rokov 20.storočia. Preteky agility v Európe sa v súčasnosti usporiadavajú podľa pravidiel FCI. Rovnako sa  každoročne konajú Majstrovstvá sveta, ktorých sa môžu zúčastniť len psy s preukazom pôvodu.

agility

Agility je šport, ktorému sa môže venovať každý kto má rád pohyb. Ak chcete svojho psíka potešiť pohybom, zapojiť jeho rozum a tak vzájomne prehĺbiť svoj vzťah, viac vycvičiť svoju trpezlivost, je to presne šport kde sa môžete naplno realizovať. Rovnako je to priestor pre ďalšiu socializáciu psa a vybitie jeho nadbytočnej energie.

Agility je založené na prirodzenej aktivite psa a to je honba za korisťou, ktorá sa realizovala vo svorke. Takže dobre fungujúca svorka (psovod a jeho pes) prekonáva rôzne prekážky, samozrejme s cieľom prekonať danú trať (parkúr) správnym smerom, v správnom poradí, bez chýb a v čo najkratšom čase.

Agility sa vykonáva na cvičiskách pod vedením vyškolených inštruktorov. Pes je zaradený do kategórie podľa kohútikovej výšky. Podľa kategórie sa upravuje výška prekážok.

Zdroj: corgiklub.cz