Pálava (ČR) – raj na zemi

Medzi naše obľúbené lokality na výlety patrí Pálava, chránená krajinná oblasť od roku 1976, ktorá bola v roku 1986 vyhlásená za biosférickú rezerváciu UNESCO kvôli prirodzeným, alebo málo ovplyvneným stepným ekosystémom.

Na hrebeni Pavlovskych vrchov

Ako východisko na turistiku si môžete vybrať vinársku malebnú obec Pavlov v ktorej okrem množstva sklípkov môžete navštíviť aj archeopark. V obci začínajú náučné trasy “Pavlovské vinice a vinné sklepy” a “Děvín“.

Vodná nádrž Nové Mlýny a obec Pavlov

Kraj je známy najmä svojimi vinicami a súčasne svojou históriou siahajúcou až do obdobia lovcov mamutov. Zabudnúť nesmieme na svetoznámu Věstonickú Venušu.

Sklípek v obci Pavlov

Medzi turisticky obľúbené ciele patria zrúcanina Dívči hrady a Sirotčí hrádek, vyhliadka z vrchu Děvín, alebo Stolová hora.

Pod vrcholom Děvín

Na Stolovej Hore

Vezmite svojich štvornohých kamošov a vyberte sa na juh Moravy objavovať tento jedinečný kus zeme. Ak si privstanete, možno na niektorom turistickom chodníku stretnete aj nás 😉 .

Welsh Magic vo Valašskom kráľovstve

Leto a dovolenky sú v plnom prúde a ako by to bolo, keby sme si nešli oddýchnuť aj my. Pre tento rok sme si vybrali Valašské kráľovstvo, typickú valašskú obec Veľké Karlovice, kde ešte aj dnes nájdete zachované pastviny s ovcami a dobytkom, staré chalupy v horách, kde sa dodnes hospodári, objavíte tu staré stromy, ktoré poznajú dávne príbehy, kaplnky a kríže rozprávajúce o starostiach a radostiach ľudí, ktorí tu dávno žili.

Valašská krajina

Veľké Karlovice boli založené v roku 1714 Karlem Jindřichem zo Žerotína. V roku 1762 získali Veľké Karlovice svoju pečať a z tohto obdobia sa zachovalo niekoľko pamiatok, z nich asi najznámejší je karlovský kostol z roku 1754, postavený v štýle neskorého baroka, fojtství z roku 1793, alebo kupecký dom slúžiaci ako Karlovské múzeum. Kto by sa chcel dozvedieť niečo viac z histórie obce, môže si prečítať na tejto stránke.

Karlovský kostol

Karlovské múzeum

Veľké Karlovice sa nachádzajú v chránenej krajinnej oblasti Beskydy a ponúkajú veľké množstvo športového vyžitia, od turistiky po značených turistických trasách, tak aj po náučných chodníkoch, cez cyklotrasy, až po zimné bežecké trate a lyžiarske svahy.

V regióne je veľké množstvo ubytovacích kapacít, od moderných hotelov až po autentické drevenice. Jednu z dreveníc zo siete Valašské chalupy sme si vybrali aj my.

Samozrejme, že musela byť “dog friendly”. Odporúčame a prajeme ešte príjemné leto.

Zdroj informácií: http://velkekarlovice.cz/

Kurz “Pachové práce” s Happy Dogs

V priebehu mesiacov apríl – jún 2018 sme absolvovali kurz “Pachové práce” vo výcvikovej škole Happy Dogs pod vedením inštruktora, ktorý sa profesionálne venuje služobnej kynológii, vyhľadávaniu omamných a psychotropných látok.

Pachové práce predstavujú skvelú možnosť ako psa zabaviť a unaviť, sú vhodné rovnako aj pre staršie psy, alebo psov po úrazoch v čase rekonvalescencie.

V rámci tréningov sme sa venovali vyhľadávaniu špecifického pachu v rôznych terénoch, ako v interiéroch, tak i v exteriéri s cieľom naučiť psa špecifickú vzorku pachu samostatne nájsť a označiť jej miesto uloženia.

Samozrejme aj v rámci tréningov pachových prác využívame výlučne metodiku pozitívnej motivácie a odmeňovanie rôznymi formami, podľa preferencií psa, či už pamlskami, alebo hračkou, aportom.

Ďakujeme Happy Dogs Žilina za skvelé tréningy a tešíme sa na ďalšie aktivity v budúcnosti.

Praktické lekcie s Františkom Šustom

V utorok 5.9.2017 sme sa zúčastnili “Praktických lekcií s RNDr. Franiškom Šustom, PhD.” vo výcvikovej hale pre psov Športového klubu policajtov K-9 v Bratislave.

František Šusta, tréner zvierat, autor desiatok odborných, vedeckých i popularizačných článkov, vytvoril dve inovatívne a uznané metodiky – index rovnováhy v skupine a trojúholník stresu, člen Českej a slovenskej etologickej spoločnosti a niekoľkých odborných organizácií združujúcich trénerov zvierat – ako prvý Čech sa stal členom Animal Behavior Management Alliance a International Marine Animal Trainers’ Association.  V roku 2014 sa ako držiteľ štyroch rôznych ocenení ABMA stal nositeľom historicky najväčšej zbierky cien udelovaných touto celosvetovou asociaciou profesionálnych trénerov zvierat.

V rámci praktických lekcií sme sa zamerali pri práci s Chilli a Anie na problematiku motivácie a odmeňovania v tréningu, prácu s priestorom a predchádzanie stresovým situáciam a ich možné riešenie metodikou pozitívneho posiľňovania.

Welsh Magic na cestách / Welsh Magic on the road

Rok 2017 je doposiaľ pre nás rokom “ne-výstavným”. O to viac času môžeme venovať výletom a návštevám našich odchovancov z vrhu A.

The year of 2017 is “not attending dog shows time” for us till now. We are spending much more time by exploring new places and visiting our A-litter in their homes.

Na Pálave (CZ) /At Palava (CZ):

S Azure Belle Welsh Magic alias Destiny žijúcou v Zlíne (CZ) / With Azure Belle Welsh Magic alias Destiny living in Zlin (CZ):

S Angel Sky Welsh Magic alias Emka a Air Bubble Welsh Magic alias Baška žijúcimi na Slovensku / With Angel Sky Welsh Magic alias Emka and Air Bubble Welsh Magic alias Baška living in Slovakia:

S Action Time Welsh Magic alias Dean žijúcim v Eisenstadte (A) / With Action Time Welsh Magic alias Dean living in Eisenstadt (A):

Vo Varaždine (HR) / In Varazdin (HR):

Na Hvare (HR) / At island of Hvar (HR):

V Korenicko Vrelo (HR) / In Korenicko Vrelo (HR):

Vlčnovské Boudy (CZ) / In area of historical vine cellars Vlcnovske Boudy (CZ):

S Air Bubble Welsh Magic alias Baška na Kykuli (CZ/SK) / With Air Bubble Welsh Magic alias Baška at SK/CZ borders:

S našou naj-kamkou Doris na hrade Sklabiňa (SK) / With our best friend Doris at castle of Sklabina (SK):

Rovako sme sa zapojili do výzvy Happy Dogs v rámci ktorej sme napríklad s našími priateľmi Benjim a Easym z chovnej stanice Labakan Slovakia a s Doris navštívili Prosiecku dolinu na Liptove:

We also joined a Happy Dogs challenge and as a part of that we visited beautiful valley of Prosiek (SK) with our friends Benji and Easy from Labakan Slovakia kennel and with Doris:

prosiek_kvacany_video

Leto ešte nekončí a nás čakajú ďalšie dobrodružstvá. 🙂

The summer is not in the end and we are looking forward exploring the new places again. 🙂

 

Corgitrekking 2017

Dňa 28. mája sme absolvovali 2.ročník akcie s názvom Corgitrekking 2017. Po vlaňajšom úvodnom ročníku v dĺžke 7km, ktorý bol rovnako ako v tomto roku situovaný do prostredia lúk a lesov neďaleko obce Soblahov, nás tentokrát čakala kratšia trasa prispôsobená nie len šteniatkam z nášho vrhu A, ale aj rodinám s malými deťmi.

Sme radi, že sa nás tento rok stretlo viac ako vlani a deň si užili ako psy, tak aj majitelia. Tešíme sa opäť o rok priatelia!

Viac o akcii sa možete dočítať na stránkach welshcorgislovakia.sk.

 

Pasenie – čo to je?

Welsh corgi je zaradený do I. skupiny FCI, teda medzi pastierske a honácke plemená. Bol vyšlachtený pre pasenie kráv a welsh pony. Jeho krátke nohy majú nesmierny význam, nakoľko takto nemôžu zvieratá corgiho kopať. Corgi by mal pásť vo svorke a na rozdiel od border kolií to nie sú tichí pastieri, ale honci, ktorí robia hluk, štekajú a dorážajú na zvieratá a hryžú ich do nôh.

Pastierské plemena boli používané podobne ako ovčiaci pri pasení, ale ich hlavnou úlohou bolo stráženie  stáda pred dravými šelmami, alebo zlodejmi. Honácke plemená pomáhali pri práci (hnaní) veľkého hospodárskeho dobytka.

Pokiaľ chce majiteľ psa vyskúšať jeho vlohy na pasenie, má k tomu príležitosť v rámci skúšok schopností, ktoré sa poriadajú niekoľko krát ročne, buď ako súčasť školení v pasení pre začiatočníkov alebo pri skúškach a súťažiach vyššieho typu. Pokiaľ pes už trochu vie pásť, môže sa zúčastniť akcií vyššieho typu. Vstupnou skúškou je HWT (Herding working test), teda “pracovný test”. Po jeho úspešnom absolvovaní môže pes postupne absolvovať trialy (IHT – International herding trial) prvého a vyšších výkonnostných stupňov ( IHT CS 1-3, IHT TS 1-3 ). Všetky tieto skúšky a súťaže sa konajú pod hlavičkou FCI od roku 2009 a platia medzinárodne.

Zdroj: corgiklub.cz

Agility – čo to je?

Agility vzniklo v Anglicku na konci 70-tych rokov 20.storočia. Preteky agility v Európe sa v súčasnosti usporiadavajú podľa pravidiel FCI. Rovnako sa  každoročne konajú Majstrovstvá sveta, ktorých sa môžu zúčastniť len psy s preukazom pôvodu.

agility

Agility je šport, ktorému sa môže venovať každý kto má rád pohyb. Ak chcete svojho psíka potešiť pohybom, zapojiť jeho rozum a tak vzájomne prehĺbiť svoj vzťah, viac vycvičiť svoju trpezlivost, je to presne šport kde sa môžete naplno realizovať. Rovnako je to priestor pre ďalšiu socializáciu psa a vybitie jeho nadbytočnej energie.

Agility je založené na prirodzenej aktivite psa a to je honba za korisťou, ktorá sa realizovala vo svorke. Takže dobre fungujúca svorka (psovod a jeho pes) prekonáva rôzne prekážky, samozrejme s cieľom prekonať danú trať (parkúr) správnym smerom, v správnom poradí, bez chýb a v čo najkratšom čase.

Agility sa vykonáva na cvičiskách pod vedením vyškolených inštruktorov. Pes je zaradený do kategórie podľa kohútikovej výšky. Podľa kategórie sa upravuje výška prekážok.

Zdroj: corgiklub.cz