Kurz “Pachové práce” s Happy Dogs

V priebehu mesiacov apríl – jún 2018 sme absolvovali kurz “Pachové práce” vo výcvikovej škole Happy Dogs pod vedením inštruktora, ktorý sa profesionálne venuje služobnej kynológii, vyhľadávaniu omamných a psychotropných látok.

Pachové práce predstavujú skvelú možnosť ako psa zabaviť a unaviť, sú vhodné rovnako aj pre staršie psy, alebo psov po úrazoch v čase rekonvalescencie.

V rámci tréningov sme sa venovali vyhľadávaniu špecifického pachu v rôznych terénoch, ako v interiéroch, tak i v exteriéri s cieľom naučiť psa špecifickú vzorku pachu samostatne nájsť a označiť jej miesto uloženia.

Samozrejme aj v rámci tréningov pachových prác využívame výlučne metodiku pozitívnej motivácie a odmeňovanie rôznymi formami, podľa preferencií psa, či už pamlskami, alebo hračkou, aportom.

Ďakujeme Happy Dogs Žilina za skvelé tréningy a tešíme sa na ďalšie aktivity v budúcnosti.

Seminár “Stres u psov a ako s ním pracovať” s Lenkou Blachovou

Séria seminárov organizovaných výcvikovou školou Happy Dogs Žilina mal svoje ďalšie pokračovanie 16.apríla 2018, tentokrát v spolupráci s Mgr. Lenkou Blachovou, trénerkou zo Psej školy KOIRA (ČR) s viac ako 17 ročnou praxou vo výcviku psov, okrem iného v prevýchove a resocializácii problémových psov a rehabilitácii reaktívnych psov.

V rámci semináru sme sa venovali problematike stresu, jeho vzniku, príčinám, prejavom a samozrejme správnym reakciám psovoda. Rovnako bola venovaná pozornosť vzájomnej komunikácii človek – pes, stratégiám ako sa vyrovnať so stresom a  metodikám práce so stresom.

Besedoseminár “Práce se skupinou zvířat”

Ďaľší zo skvelých besedoseminárov RNDr. Františka Šustu, PhD. pod názvom “Práce se skupinou zvířat”, ktorý sme si rozhodne nemohli nechať ujsť, zorganizovalo brnenské centrum DOXIE dňa 25.3.2018..

Seminár bol zameraný na riešenie problémov vznikajúcich pri kontakte viacej psov alebo zvierat, najmä v spoločnej domácnosti, či pri riešení spoločných úloh. Je prekvapujúce, koľko zdanlivých problémov jednotlivca pramení z “nerovnováhy v skupine”.

S Chilli a Anie sme sa zamerali na riešenie počiatočných fáz konflitkov v nočnom čase vplyvom vyššej úrovne stresu spôsobenej vonkajšími podnetmi, ich vzájomnú komunikáciu, preberanie rozhodovania a činnosť psovoda.

 

Tréning je rozhovor a Výživa psa

Naša edukačná tour pokračuje. 5.novembra 2017 sme absolvovali vo výcvikovom centre Psí Park v Brne seminár Trénink je rozhovor s RNDr. Františkom Šustom, PhD. a 2. decembra 2017 v Žiline prednášku Výživa psa, ktorú zorganizovala výcviková škola Happy Dogs Žilina spolu s MVDr. Katarínou Jantoškovou z GAJA Vet Trenčín, ktorá v súčasnosti pôsobí ako nutričný poradca spoločnosti Farmina na Slovensku.

Z oboch podujatí sme si odniesli množstvo nových poznatkov a tešíme sa na ďalšie vzdelávacie aktivity v roku 2018.

Praktické lekcie s Františkom Šustom

V utorok 5.9.2017 sme sa zúčastnili “Praktických lekcií s RNDr. Franiškom Šustom, PhD.” vo výcvikovej hale pre psov Športového klubu policajtov K-9 v Bratislave.

František Šusta, tréner zvierat, autor desiatok odborných, vedeckých i popularizačných článkov, vytvoril dve inovatívne a uznané metodiky – index rovnováhy v skupine a trojúholník stresu, člen Českej a slovenskej etologickej spoločnosti a niekoľkých odborných organizácií združujúcich trénerov zvierat – ako prvý Čech sa stal členom Animal Behavior Management Alliance a International Marine Animal Trainers’ Association.  V roku 2014 sa ako držiteľ štyroch rôznych ocenení ABMA stal nositeľom historicky najväčšej zbierky cien udelovaných touto celosvetovou asociaciou profesionálnych trénerov zvierat.

V rámci praktických lekcií sme sa zamerali pri práci s Chilli a Anie na problematiku motivácie a odmeňovania v tréningu, prácu s priestorom a predchádzanie stresovým situáciam a ich možné riešenie metodikou pozitívneho posiľňovania.

Aj my chceme byť Happy Dogs

Asi každý majiteľ psa túži mať psa bezproblémového, poslušného, oddaného…. ideálneho, dokonalého. Ako my ľudia, aj každý jeden pes je bytosť, ktorá okrem zdedených vlastností, získa veľké množstvo vzorcov správania, spôsobov riešenia situácií a paletu vlastných „strachov“ v priebehu života. Tie nevhodné a nesprávne sú často spôsobené chybami vo výcviku, aj tými nevedomými, nesprávnym vyhodnotením situácie človekom, nesprávnym použitím tréningových metód a podobne. Príčin môže byť nespočetné množstvo, veľa z nich si nedokážeme vysvetliť, alebo ich odhaliť. Veľa krát však snahy o socializáciu a výcvik končia konštatovaním o dominancii psa, nedostatočnej inteligencii, alebo podobným „onálepkovaním“.

Keďže chceme, aby jediná „nálepka“ pre našich psov bola „happy dogs“, snažíme sa s nimi neustále pracovať s využitím metódy pozitívnej motivácie, techník operantného podmieňovania a posilňovania.

Táto forma výcviku je dlhoročne úspešne využívaná pri výcviku zvierat v ocenáriach a zoologických záhradách, ale aj pri výcviku psov ozbrojených a bezpečnostných zložiek.
Tréning pozitívnou motiváciou prebieha bez zastrašovania, fyzických trestov, nátlaku a korekcií. Ako motiváciu využíva rôzne druhy odmien (pamlsok, hračka, hra), vytvára dôveru a vzájomný vzťah medzi zvieraťom a človekom.

Veľmi nás teší, že v týchto dňoch začal v Trenčíne úvodný blok tréningov výcvikovej školy Happy Dogs pod vedením skúsenej inštruktorky Hely Sventek, kde samozrejme nemôžeme chýbať.

Pretože aj my chceme byť happy dogs 😉

Welsh Magic na cestách / Welsh Magic on the road

Rok 2017 je doposiaľ pre nás rokom “ne-výstavným”. O to viac času môžeme venovať výletom a návštevám našich odchovancov z vrhu A.

The year of 2017 is “not attending dog shows time” for us till now. We are spending much more time by exploring new places and visiting our A-litter in their homes.

Na Pálave (CZ) /At Palava (CZ):

S Azure Belle Welsh Magic alias Destiny žijúcou v Zlíne (CZ) / With Azure Belle Welsh Magic alias Destiny living in Zlin (CZ):

S Angel Sky Welsh Magic alias Emka a Air Bubble Welsh Magic alias Baška žijúcimi na Slovensku / With Angel Sky Welsh Magic alias Emka and Air Bubble Welsh Magic alias Baška living in Slovakia:

S Action Time Welsh Magic alias Dean žijúcim v Eisenstadte (A) / With Action Time Welsh Magic alias Dean living in Eisenstadt (A):

Vo Varaždine (HR) / In Varazdin (HR):

Na Hvare (HR) / At island of Hvar (HR):

V Korenicko Vrelo (HR) / In Korenicko Vrelo (HR):

Vlčnovské Boudy (CZ) / In area of historical vine cellars Vlcnovske Boudy (CZ):

S Air Bubble Welsh Magic alias Baška na Kykuli (CZ/SK) / With Air Bubble Welsh Magic alias Baška at SK/CZ borders:

S našou naj-kamkou Doris na hrade Sklabiňa (SK) / With our best friend Doris at castle of Sklabina (SK):

Rovako sme sa zapojili do výzvy Happy Dogs v rámci ktorej sme napríklad s našími priateľmi Benjim a Easym z chovnej stanice Labakan Slovakia a s Doris navštívili Prosiecku dolinu na Liptove:

We also joined a Happy Dogs challenge and as a part of that we visited beautiful valley of Prosiek (SK) with our friends Benji and Easy from Labakan Slovakia kennel and with Doris:

prosiek_kvacany_video

Leto ešte nekončí a nás čakajú ďalšie dobrodružstvá. 🙂

The summer is not in the end and we are looking forward exploring the new places again. 🙂

 

4.6.2017 MVP Nitra & 10.6.2017 KVP Zlín / 4-th June 2017 IDS Nitra (SK) & 10-th June RDS Zlín (CZ)

Uplynulé dva víkendy boli prvými výstavnými dňami pre naše odchovankyňe Air Bubble Welsh Magic alias Baška a Azure Belle Welsh Magic alias Destiny.

Baška sa predstavila na Medzinárodnej výstave v Nitre dňa 4.6.2017. Od pána rozhodcu Dan Ericssona (SE) dostala hodnotenie Veľmi nádejná 1 s pekným posudkom. Ďakujeme jej majiteľke a handlerke v jednej osobe Jane Janeckej za predvedenie a blahoželáme k prvému úspechu.

Destiny sa predstavila o týžden neskôr na Krajskej výtave v Zlíne dňa 10.6.2017. Plemeno posudzoval pán Petr Řehánek a Destiny získala krásny posudok so známkou Veľmi nádejná 1. Ďakujeme za predvedenie spolumajiteľke Ditě Neudekovej a ešte raz blahoželáme.

*************************************************************************************************

It was first show days for our Air Bubble Welsh Magic alias Baška and Azure Belle Welsh Magic alias Destiny in last two weekends.

Baška started at IDS Nitra (SK) on 4-th June 2017. She has got classification Very Promising 1 with a very nice judgement from Mr. Dan Ericsson (SE).
Congratulation and many thanks for presentation to her owner Jana Janecká.

Destiny started at Regional dog show in Zlín (CZ) on 10-th June 2017. Destiny has got classification Very Promising 1 with a great judgement from Mr. Petr Řehanek (CZ).
Congratulation and many thanks for presentation to a co-owner Dita Nedekova!

 

Corgitrekking 2017

Dňa 28. mája sme absolvovali 2.ročník akcie s názvom Corgitrekking 2017. Po vlaňajšom úvodnom ročníku v dĺžke 7km, ktorý bol rovnako ako v tomto roku situovaný do prostredia lúk a lesov neďaleko obce Soblahov, nás tentokrát čakala kratšia trasa prispôsobená nie len šteniatkam z nášho vrhu A, ale aj rodinám s malými deťmi.

Sme radi, že sa nás tento rok stretlo viac ako vlani a deň si užili ako psy, tak aj majitelia. Tešíme sa opäť o rok priatelia!

Viac o akcii sa možete dočítať na stránkach welshcorgislovakia.sk.

 

Azure Belle Welsh Magic alias Destiny

Radi by sme Vám predstavili našu odchovankyňu Azure Belle Welsh Magic alias Destiny z nášho A-vrhu (Darmania z Irexu / Analog CC Back in Black) vo veku 3 mesiace, ktorú sme sa rozhodli ponechať si v spoluvlastníctve.

Destiny bude žiť v neďalekom Zlíne (ČR) u chovateľky Dity Neudekovej (ChS Black Bubble). Pevne veríme, že Destiny čaká skvelá budúcnosť.

*************************************************************************************************

Let me introduce Azure Belle Welsh Magic alias Destiny from our A-litter (Darmania z Irexu / Analog CC Back in Black) in the age of 3 months.

We continue to be a co-owner of Destiny. She will live with Dita Neudekova (Black Bubble kennel) in Zlin (CZ). We hope in a great future of Destiny.